ArabicDutchEnglishGermanRussianTurkish

SOGUK DEPO SISTEMLERINDE YARDIMCI URUNLER

Soğuk depo sistemlerinde yardımcı ürünler, görüntü olarak daha estetik yapıya sahiptir. Bazı ekipmanlar ile soğuk Depo işleyişine ve çalışma şartlarına göre aksesuar ve ek malzeme ilave edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda birçok açıdan pratik bir sistem oluşturmak için bu malzemelerden yararlanılır.

Soğuk depo sistemlerinde yardımcı ürünler üflemeli hava perdesi, soğuk depo raf sistemi, hijyenik profil, basınç denge valfi gibi ürünlerdir. Bu ürünlerin kalitesi ne kadar iyi olursa sistemin kararlığı da o derece artar. Soğuk Depo alanlarınız da olmasa da olan ama olunca daha iyi bir çalışma kolaylığı göstermeye yardımcı olan bu ürünler, soğuk depo sisteminiz için birer tamamlayıcısıdır.

Soğutma sistemlerinin uzun süre kullanılması ve soğuk havanın verimli kullanılması için konforlu bir ortam yaratılması şarttır. Mahalde en uygun koşullarda soğutma yapılması için, iç ve dış şartların değişimlerinden etkilemeyen bir ünite gerekir.

Açık kapılar çoğu zaman depodaki hava sirkülasyonunu etkilemez. Ancak soğutma sistemi hata vermeye başladığında bu tür etkilerin görülmesi kaçınılmaz olabilir. Sıcak havanın kapıdan gelen soğuk havayla karşılaşması durumunda oluşan etkinin kontrolü için bir hava perdesi, görünümün kontrol altında olması için de raf sistemlerinin iyi parçalardan seçilmesi gerekir.

UFLEMELI HAVA PERDESI

Üflemeli hava perdesi iç ve dış hava mahali arasındaki ısı kayıplarının önlenmesini sağlar. Birçok soğutma sisteminde yer alan bu perdeler, kapının genişliği ve yüksekliğine uygun olarak üretilir.

Doğru seçilerek, monte edilen sistemler ısı kayıplarını önler. Soğuk hava deposunun iyi çalışması için üflemeli hava perdesinin çok iyi seçilmesi gerekir. Endüstriyel tesislerde Niva markası çok sık tercih edilir. Firmamızda kullanım amacına bağlı olarak Freedoor, Olifini, Niva markaları tercih edilir.

Türbülans gibi durumlar karşısında havadaki ısı kaybını önlemek için doğrultucu seçimi de önemlidir. İdeal üfleme hızı olan 3-5m/s sabit olursa, verimlilik açısından en iyi sonuç alınır. Tabi bütün bunlar mekanın keşfi yapıldıktan sonra incelenerek karar verilecek ihtiyaçlardır. Yani hava perdesi ve menfezden hava üflenmesi sırasındaki sızıntılara göre depoda kullanılacak marka ve model tercih edilir.

Hava akımındaki değişimi sağlamak için menfez genişliğini arttırmak, ısı kayıplarına engel olan başka bir yöntemdir. Mühendislerimiz depo için en verimli sonucun alınacağı çözümleri sunarak, doğru üflemeli hava perdesi seçimi yapmanızı sağlar.

HIJYENIK PROFIL » KOSE PARCASI

Soğuk hava hijyen profilleri, soğuk hava deposunun köşelerinde yer alan ve ısı kaybını minimize eden ürünlerdir. Depolama ve soğutma sırasında minimum bir kayıp yaşanması için deponun iç kurulumundaki her bir detayın hesaplanması gerekir. Birinci sınıf hammaddeler kullanılarak üretilen hijyenik profiller hem görünüm hem de işlevsellik açısından kaliteli olmalıdır.

EST Soğutma L tipi alüminyum profiller kullanmayı tercih etmektedir. Böylece hem görsel açıdan iyi bir görünüm sağlanır hem de hijyenin sağlanması için gereken tedbir alınmış olur. Isı yapılımı sağlanması için önemli olan hijyenik parçalar, seçtiğiniz depo modeline göre farklılık göstermektedir.

Soğuk hava depolarında kullanılan hijyenik profil köşe parçası ürünleri, keşif sonrası güvenle kullanacağınız şekilde monte edilir. Tüm süreçler uzmanlarımız tarafından kontrol edilip onaylanır.

Soğuk hava deposu ve ünitelerinin tasarım, üretim ve montajı yapılırken ihtiyaçlarınıza en uygun olan seçimlerin yapılmasına özen gösterilir. Böylece maliyetiniz ve kullanım amacınız için en iyi verimi alacağınız ürünlerin ortaya çıkması mümkün olur. Profiller için tercih edilen parçaların tamamı kaliteli malzemelerden üretilmiştir.

SOGUK DEPO RAF SISTEMI

Soğuk hava depolarında kullanılan soğuk depo raf sistemleri tesislerin bel kemiğidir.

Soğuk Depolarınıza kullanım alanlarınıza ve kullanım kolaylığına göre Raf Sistemi tercih edin.

Raf sistemleri, kullanılan materyaller ve özelliklere göre üç farklı biçimde tercih edilir. Boyalı, krom nikel kaplama ve paslanmaz çelik raf sistemleriyle soğuk oda deposunun tasarlanması sağlanır. En üst düzey sonucun alındığı paslanmaz raf sistemleri, oksidasyon ve çizilmeye karşı dayanıklıdır.

Fiyat açısından taleplerine göre, en maksiumum kullanılabilir orana göre sistemlerin kullanmanızı öneriyoruz. Bir diğer model olan krom nikel kaplamalar, hem görünüm açısından şıktır hem de ekonomiktir. Paslanmaz çeliğe alternatif olarak tercih edilmektedir.

Boyalı soğuk oda rafları ise ev ve ofislerdeki kuru depolar için tercih edilir. Hangi ürünü tercih ederseniz, soğuk hava deposu sistemi de ona göre fiyatlandırılmaktadır. Dayanıklı ve uzun süre kullanıma uygun olan depolar, yalıtımlı borularla desteklenerek uzun yıllar kullanılabilir. Soğuk depo rafları için bizimle iletişime geçerek, detaylı bilgi alabilirsiniz.

BASINC DENGE VENTILI

Soğuk hava depolarında üflemeli hava perdesi gibi önemli bir ürün olan basınç denge ventili iç ve dış ortam basıncını dengelemek için kullanılır. Soğuk hava depolarında, açılıp kapanma sırasında ısı sirkülasyonları olur.

Bu durumu önlemek için basınç ve sıcaklığın dengelenmesi gerekir. Üflemeli hava perdesi ısı kaybını önleyip sıcaklığı dengelerken, basıncı da basın denge valfi sağlar. -50 derecelik soğumaya dayanıklı olan basınç denge valfi donma yaşanmaması için rezistans sistemiyle donatılmıştır.

Mini elebarlarda 7W rezistans ve 25 metreküp hacim varken bu oranlar standart elebarda 16 X/100 metreküp, mavi  elebaşda ise 36 W/100 metreküp maksimum hacim şeklindedir.

İç ve dış basınç dengesini oluşturmak ve gereken hava miktarını hesaplamak her depoda farklıdır. Bunun hesaplanması için 3.66 sabit sayı soğuk oda hacmi ve odadaki maksimum sıcaklık değişiminin dakikadan çıkarılmasıyla hepsinin çarpımından elde edilir. Bu yüzden her sistem için kabul edilecek oran değişmektedir.