ArabicDutchEnglishGermanRussianTurkish

SOGUK DEPO PANELİ

Sektördeki birçok ihtiyacı karşılayan ve kaliteli bir soğutma sistemi oluşması için temel bir yapı malzemesi olan endüstriyel soğuk depo paneli konforlu bir soğutma sağlamak için önemli bir parçadır.

Soğuk depoların maliyeti kadar üretilen malzemelerin kalitesi de önemlidir. Amaç hem ekonomik hem de dış koşullardan ve olumsuz etkenlerden etkilenmeyen bir sistem tasarlanmasıdır.

Yangın gibi afetlerde dahi güvenlik sağlayan izolasyon sistemi, kilitli eksantrik sistemle üretilmektedir.Montaj ve demontaj aşamalarında sorunsuz bir sürecin takip edildiği görülürken, sistemin mukavemetini arttıran malzemeler kullanılması da istenen bir sonuçtur.

Galvaniz saç, paslanmaz krom ve çelik, polyester boyalı saç gibi farklı malzemelerin kullanıldığı sistemler panel, duvar ve zemin izolasyonunun sağlanmasında görev almaktadır.

Zemin panelleri metrekare başına 3000 kg taşıma kapasitesine sahiptir. İsteğe bağlı farklı malzemelerden üretilebilir. CE belgeli olan poliüretan dolgusu enerji maliyetlerini düşürür. Paneller isteğe bağlı olarak üretilirken, endüstriyel soğuk depo panelleri farklı boyutlarda üretilebilir.

SOĞUK DEPO KAPISI

Soğutma tekniklerini en iyi şekilde korumak için deponun giriş çıkışları da önemlidir. Bu durumun tamamlayıcı parçalarından biri olan endüstriyel soğuk depo kapıları kullanımsal farklılıklar göstermektedir. Isı ve ses yalıtımının bir arada eklendiği sistemler, geçiş alanları ve kapasiteye göre birden fazla planlanabilir.Kapı sistemleri son derece önemlidir.

Deponun kapasitesini belirleyen ve depolama sürecinin takip edilmesini sağlayan bu sistemler gerekli incelemeler yapılarak tasarlanır. Kolay montaj kurulum  özelliği olduğundan, Sürgülü kapılar çok sık tercih edilir. Keşif ve kurulum uzman ekipler tarafından yapılır. Soğuk ve donmuş muhafaza odaları, şoklama alanları gibi farklı bölümlerde değişik kapı çeşitleri kullanılır. Monoray geçişli sürgülü kapı, menteşeli kapı, sürgülü kapı, Flip kapı ve monoray geçişli menteşeli kapı olarak 5 farklı tipte kapı üretilmektedir.

HACCP kurallarına uygun ve antibakteriyel malzemeler kullanılarak üretilen bu kapıların 60 mm ile 150 mm arasında değişen kapıları vardır. Endüstriyel soğuk depo kapıları beraberinde seksiyonel Kapı sistemler ve rampalı, körüklü modelleriyle tamamlayıcı bir depo alanı yaratılmasını sağlar. Böylece depoya giriş çıkışın yapılması sırasında ısı kayıplarının önüne geçilmiş olur.

Soğuk Depo Duvar + Tavan Paneli

Yüzey tipleri açısından üç farklı çeşidi olan soğuk depo duvar ve tavan panelleri POLY, CRNI ve PVC şeklinde kullanılır. Oluklu ve kilitlenebilen özelliklere sahip olan paneller, korm malzemeden üretilmektedir.

Antibakteriyel özelliği olan ve birinci sınıf paslanmaz malzemeden üretilen paneller, birbirlerine erkek ve dişi şeklinde geçebilme özelliğine sahip olarak monte edilir. Sızdırmazlık özelliği sağlaması açısından kertmeli bir yapısı vardır.CRNI sistemlerde sac kalınlığı 0.50 mm olup, birinci sınıf, 304 kalite paslanmaz malzeme kullanılmaktadır.

PVC sistemlerde ise sac kalınlığı aynı olup galvaniz üzerine 120μ antibakteriyel kaplaması vardır. POLY adını verdiğimiz sistemlerde ise RAL 9002 renginde polyester esaslı boyalar mevcuttur.Soğuk oda tavan panelleri ise duvarların montajından sonra tamamlanır.

Opsiyonel olarak hijyenik köşe profilleri ile kapatılır. CE belgeli poliüretan dolgular sayesinde enerji maliyetlerinin düşmesi mümkün olur. Paneller isteğe göre opsiyonel seçeneklerle üretilebilir.

Endüstriyel paneller depolanacak ürünün özellikleri kaybolmadan korunması için zemin, duvar, çatı ve kapılarda en iyi malzemelerin kullanılmasıyla maksimum enerji tasarrufu sağlar.

Sürgülü Soğuk Depo Kapıları

Sürgülü soğuk depo kapıları orta ve büyük ölçekteki depolarda tercih edilir. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen sürgülü kapılar, 0.50 mm kalınlıkta iki sac arasındadır. Poliüretan makinelerde 40-42 kg poliüretan enjekte edilerek üretilen kapılar, soğuk hava deposunun derecesine göre donmalara karşı ısıtıcı rezistansa sahiptir.

Sürekli gıdalarla iç içe olan bu depoların üretilmesinde kullanılan malzemeler bu sebeple çok önemlidir. Geniş boyutlarda üretilen ve sevkiyatı kolaylaştıran kapıların içine giren ürünler genelde 90×190 cm’den başlayarak 150×220 cm ölçüsünde üretilir. Sadece soğuk hava depolarında değil ısı yalıtımı gereken her yerde kullanılabilir.

Sağa ya da sola kayar özelliklere sahip olan ürünler gözetleme penceresi takılarak izlenebilir.Et entegre tesisleri, narenciye depoları ve endüstriyel tesislerde sık sık kullanılan bu kapı sistemleri kapının kolayca açılıp kapanmasını sağlar.

Sürgülü soğuk depo kapıları 170 cm’den 350 cm’e kadar üretilebilir.Donmuş ve soğuk odalarda rezistans kullanılarak üretilen bu kapı sistemleri dışardan kilitlenir ve içten açılabilir. Zaman kazanma ve ısı koruma özelliği üst düzeyde olan bu ürünler soğuk odanın türüne göre değişmektedir.

Soğuk Depo Çatı ve Cephe Paneli

Soğuk alanın tamamen soğuk kalması için tüm sistemlerinin yalıtımının sağlanması ve yangına karşı dayanıklı olması gerekir. Soğuk depo çatı ve cephe paneli de diğer paneller gibi ısı, su ve ses izolasyonunun yanında yangın güvenliğinin de olması gereken bir sistemdir.

Dış atmosfer koşullarına da dayanıklılık sağlayan bu sistemler ürünlerin güvenli biçimde depolanmasını sağlar. Soğuk ürünler doğru depolanmadığında yetersiz ve kalitesiz malzemelerden üretilen bir soğuk oda deposu söz konusu demektir.bu yüzden iyi birer soğutma sisteminin planlanması için çatı ve cephenin en iyi şekilde tasarlanması gerekir. -40 dereceye kadar stoklanan ürünler yüksek enerji tüketimine gerek kalmadan depolanmalıdır.

Bu yüzden dış duvar kaplaması için özel olan üretilen paneller, çatılarda da tercih edilebilir.Enerji maliyetini düşüren ve soğuk hava depolarının yanı sıra, alışveriş merkezleri, depolar ve fabrikalarda da kullanılan paneller, polyester, galvaniz ve her iki yüzey birlikte üretilebilmektedir. Soğuk depo çatı paneli tercih ettiğinizde deponuzun özelliğine ve kapasitesine uygun olarak ısı, su ve ses izolasyonunun kolay yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Endüstriyel Çarpma (Menteşeli) Kapılar

Çizilmeye karşı dayanıklı olan soğuk hava depo çarpma kapıları boyalı, krom kaplı ve PVC kaplı olarak üretilebilir. 42 kg dansite yoğunluğunda olan poliüretan enjekte edilen endüstriyel çarpma kapılar paslanmaz ve PVC kullanılarak üretilir.

Soğuk oda kapılarını dışardan kilitleme özelliğine sahip olan menteşeli kapılar, acil çıkış kolu da bulunan ürünlerdir. Şok odalarda 120 mm, soğuk odalarda ise 80 mm ölçüsünde olan kapılar rezistanslı olarak imal edilmektedir. Rezistanslı kalınlıkları ise 8, 10 ve 12 cm ölçülerinde üretilmektedir.Kapı kanadı da poliüretan dolgu olan bu kapı türleri, farklı saclardan da üretilebilir.

Kasa birleşim yerleri ise duvar panelleriyle aynı tipte monte edilir. Duvar panelleriyle aynı tipte monte edilebilirler. Kullanım alanına göre süpürgeli ve eşikli olarak üretilirler.Menteşeleri ise yükselen tipte tercih edilir. Menteşeli kapılar her türlü ısı yalıtım istenen depoda kullanılabilir.

Menteşeli kapılar da HACCP kurallarına uygun olarak üretilmektedir. Sağa ve sola açılan şekillerde kullanılan bu kapı tipleri antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için güvenle tercih edilebilir.

Zemin Paneli

Standart zemin panelleri 12 mm kalınlığında üretilmektedir. Orijinal huş ağacından, nem tutmayan ve kaymayan özellikte olan zeminler, nem tutmaz ve hijyeniktir. Bakımı kolay olan sistemlerin üst kısmı kahverengi dış yüzeyleri ise 0.50 mm kalınlıktadır.

Galvaniz saçtan üretilen bu ürünler, düzgün yük taşıma kapasitesine sahiptir.Soğuk depo zemin ve izolasyon panelleri çelik konstrüksiyon üzerine kolayca monte edilebilir. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen ve eksantrik kilit sistemle birbirine kilitlenen sistemler soğuk hava depolarının vazgeçilmez parçalarından biridir. Hem ekonomiktir hem de estetik göründüğü için dış atmosfer koşullarından korunmayı sağlar.

CE belgeli olan ve poliüretan dolgusu sayesinde enerji maliyetlerini düşüren zemin panelleri, alt ve üst yüzey olmak üzere iki kısımdır. İsteğe bağlı olarak krom nikel karışımından üretilebilir. Düzgün yayılım gösterildiği takdirde metrekareye 3000 kg yük taşıma kapasitesine sahip olan paneller enerji maliyetlerini düşürür.

CE belgeli olan ve poliüretan dolgusu olan zemin paneli çeşitleri 13.5 metre uzunluğa kadar üretilmektedir. Depoların yeteri kadar soğutulması ürünlerin saklanma kapasitesini de düzenler. Bu yüzden yeterli yalıtım sağlandığı takdirde sorunsuz bir süreç sizi takip eder.

Atmosfer Soğuk Oda Kapıları

Sürgülü kapılarda kullanılan kontrol atmosfer uygulamaları farklı ölçülerde üretilebilmektedir. Özel kapalı hücre contaları, paslanmaz çelik eksantrik kapama sistemleri mükemmel bir gaz sıklığı sağlar. Soğuk hava deposu içindeki hava bileşiminin değiştirilmesi ve sabitlenmesi sağlanarak %100 sızdırmazlık sağlayan contalar kullanılmaktadır.

Kontrollü atmosfer kapısı -5 derece için uygundur. Bu yüzden yüksek düzeydeki soğutma oranları için soğuk oda duvarına direkt olarak uygulanabilir. Gaz sızdırmaz özelliklere sahip olan bu kapılar sürgülü ve farklı renk seçenekleriyle üretilmektedir.

Kapı kanadının her iki yüzünde de kolayca açılıp kapanma sağlayan bir sisteme sahip olan kapılar, her iki yüzde de ray sistemiyle açılıp kapanmaktadır.Eşikli ya da eşiksiz üretilen, duvara kolay monte edilebilen bu ürünler sağa ve sola açılan şekilde üretilebilir. +60 ila -40 dereceye kadar dayanıklı olan bu sistemler özel kilit mekanizması sayesinde çok iyi biçimde kapanmaktadır.

Gıda işleme ve saklama gereksinimlerini tamamen karşılayan bu kapı sistemleri profesyonel işletmelerin de ilk tercihidir. Projeye özel üretilen ölçüleriyle istenilen depo için özel hale getirilebilir.

XPS İzolasyon

Isı yalıtımı denildiğinde ilk akla gelen XPS izolasyon için kullanılan köpük malzemedir. Homojen bir hücre yapısına sahip olan ve ısı yalıtımı için üretilen maddeler soğuk depolarda da kullanılır.

Dış koşullardan etkilenmemesi amacıyla ısı yalıtımı sağlayan sistemler, su almama ve nem tutmama özelliğine sahiptir.Düşük ısı iletkenlik değeri ve dona karşı dayanıklılık gibi üstün özellikleri bulunan ürün, yüksek mukavemet de sağlar. Zaman için kalınlığı azalmayacağı için bünyesine su almaz.

İlk olarak 1940’lı yıllarda güzel sallar için üretilen bu malzeme son yıllarda inşaat sektörünün ilerlemesiyle her yerde kullanılmaya başlamıştır. Isı yalıtımı denildiğinde çevrede sık sık gördümüz bu ürünler, bir ekstrüzyon işlemi vasıtasıyla üretilir.

Levha şekline getirilen ürünler ısı yalıtımı sağlaması için birçok alanda kullanılır.Soğuk hava depolarında XPS izolasyonu yapılması birçok büyük avantaj sağlar. Nem, su ve donma gibi etkileri önleyen bu uygulamalar ısı değişkenliğinin önlenmesi için de etki gösterir.

Ufalanıp fire vermeyen bu ürün sayesinde ekonomik bir ısı yalıtımının sağlanması mümkün olur.

Monoray Kapı Sistemleri

Çoğunlukla sürgülü ve menteşeli tip olan ve et depolarında kullanılan monoray kapı sistemleri uluslararası standartlara uygun olarak üretilmiştir. Menteşeli ve sürgülü olarak olan çeşitleri genelde sürgülü olarak tercih edilmiştir.

Yer kaplamadığı için kolayca açılıp kapanan bu sistemler aynı zamanda paslanmaz saç olarak da üretilmektedir. Soğuk hava depolarının sıcaklık derecesine uygun olarak donmaya karşı önleyici malzemelerden üretilmiştir. Özel olan lastik yapısıyla sabitlenen ve çift bölme sistemiyle tasarlanan kapı sistemleri, alüminyumdan üretilmiştir.

Müşteri talebine göre imal edilen ve taşıyıcı ray, tekerlekler, tutma kolları ve gereken aksesuarlarla desteklenen kapı, dansite poliüretan enjekte edilerek imal edilmiştir. Monoray kapı sistemleri herhangi bir ahşap malzeme kullanılmadan üretildiği için tutma rayları ve çeşitli aksesuarlar donmaya karşı dayanıklıdır.

Soğuk odalarda 92mm, donmuş muhafaza alanlarında ise 120 mm ölçüsünde kapı kalınlığı vardır. Paslanmaz çelikten üretilen sistemler yıllarca sorunsuz biçimde kullanılabilir. Proje bazlı çözümler yapılacağından kapı sistemi tercih edilecek deponun niteliğine göre karar verilmesi gerekir. Bu tür sistemlerin tasarlanması için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.