ArabicDutchEnglishGermanRussianTurkish

MERKEZİ SİSTEM SOGUK DEPO CİHAZLARI

Proje bazında üretilen merkezi sistem soğutma sistemleri yarı hermetik, çift rejimli ve vidalı kompresörlü olarak tasarlanmaktadır.

Farklı kompresör sistemlerine sahip üretilen merkezi sistem soğutma sistemleri birçok sektör için temel ihtiyaç haline gelmiştir. Konsansör ünitesinin açık ya da kapalı olarak tasarlandığı sistemler, yaş sebze ve meyve depolamak, et ürünlerini stoklamak için tercih edilir. Kapasitesi değiştiği için her sektöre uygun bir makine üretilmesi mümkün olur.

Genelde tarım ve gıda sektörleri için kullanım ihtiyacı doğan bu sistemler, gaz göstergelidir. Alçak ve yüksek gerilim koruması ve termik manyetik şalterlerin olması, güvenliğin üst düzeyde olmasını sağlar. 6 kutulu aksiyel fan sistemleri, proje bazlı üretilmektedir. Her sektörün kullanım alanına uygun ürünler proje bazlı üretilirken verimlilik açısından en iyi sonuçları almanızı sağlayacak kalitede üretim yapılmaktadır.

AB standartlarına uygun olarak üretilen soğutma sistemleri iklimlendirme sistemlerinin en üst düzeyde planlanmış şeklidir. Soğuk hava depolarından, lojistik depolara kadar her yerde tercih edilen bu sistemler, her mevsim derecelendirme yapılarak kullanılır.

Merkezi Sistem Soğutma Cihazlarının Kullanım Alanları

Süper marketler, kasaplar, tarım marketler, meyve ve sebze depolama alanları, et ürünleri işleme ve depolama alanları, lojistik firmalarının soğuk hava depoları gibi alanlarda merkezi soğutma sistemleri tercih edilir.

Sistemin amacı, yıl boyunca sorunsuz bir soğutma gerçekleştirmesidir. Verimlilik, güvenlik ve dayanıklılık konusunda yüksek performans göstermesi gereken makinelerin, müşteri odaklı üretilmesi bu yüzden önemlidir. Et üretim tesisiyle süper marketin soğuk alan depoları farklı olur. Süper market, hiper market ve soğuk depo odaları için farklı özelliği olan ürünler, müşterinin hizmet alanı ve mekanının özelliklerine göre üretilebilir.

Merkezi Sistem Soğutma Sistemi Fiyatları

CE belgeli olarak üretilen ve AB standartlarına uygun olan merkezi sistem soğutma sistemi fiyatları projeye göre değişiklik göstermektedir. Elektrostatik boya yapılan cihazlar, Avrupa menşei ekipmanlarla üretilmiştir. Güvenlik açısından kontrolleri yapılmış ve donanım teknik servis desteği verilen ürünler maliyetleri sonrası uygun fiyatlarla satılmaya çalışılmaktadır.

Yıllarca kullanacağınız bu sistemler, işinizin kalıcılığı açısından önemli demirbaşlar arasındadır. Bu yüzden sizin için tercih edilecek sistemin uygunluğunun tespiti için bizimle iletişime geçerek proje teklifi alabilirsiniz.

Merkezi Sistem Soğutma Sistemi Çeşitleri

Yarı hermetik merkezi soğutma sistemleri 2 hp’den 100 hp’ye kadar kompresörlerle üretilmektedir. 2 silindirli ve 8 silindirli semihermetik kompresörlerler 3-5 grup halinde paralel olarak çalışabilme potansiyeline sahiptir.

Birden fazla soğutma bölgesinin olması gereken alanlarda yar hermetik sistemler tercih edilir. +5/-5 ile -15/-25 C sıcaklık seviyesi arasında üretim yapılmaktadır. Minimum gürültü avantajının yanı sıra dış ortamlarda da dayanıklı olan ekipmanlar, 170 değişik tipte üretilir.

Çift rejimli merkezi soğutma sistemleri ise birden fazla sıcaklık noktasının ısıl yükünü dengelemek üzerine urulmuş ünitelerden oluşur. Yağ dengeleme sistemi olan ve tüm kompresörlerin mükemmel biçimde çalışmasını sağlayan çift rejimli merkezi soğutma sistemleri mikroişlemciler tarafından kontrol ediliyor. Düşük maliyetler ve soğutmada sürekliliğin sağlanmasının yanında az yer kaplaması da bu sistemi cazip kılıyor.

Vidalı kompresör sistemleri, kurutucu filtre ve rutubet göstergeli gaz göstergesiyle düşük enerji sarfiyatı sağlayan bir üründür. Kolay kurulum ve bakım yapılan ürünler, standartlara uygun ve minimum gürültü karşıtı olarak üretilmiştir. Özel dizayn modellerin en sık tercih edildiği çeşitler arasındadır.

Hangi sistemin size uygun olduğunun belirlenmesi için soğutma alanının kapasitesi ve depolayacağın ürünün mahiyeti tespit edilir. Sonra üretime geçilerek merkezi sistem soğutma sistemleri tasarlanır.

Yarı hermetik merkezi sistem soğutma üniteleri proses, soğuk ve donmuş seri kapasiteleriyle depolama sağlamaktadır.

 Çalışma aralığı son derece gelişmiş olan yarı hermetik merkezi sistem soğutma üniteleri kompresörlü olarak üretilmektedir. Kolay montaj yapılan ve en iyi sıcaklık koşullarında depolanan ürünler isteğe göre uzaktan kumandayla kontrol edilebilir. Derli toplu bir tasarım alanına sahip olan bu sistemler 4 farklı soğutma kapasitesinde kullanılırlar.

Tam sistemlerde elektrik motoru ile kompresör aynı kabinde yer alır. Yarı hermetik sistemler ise bu kabinlerin açıldığı ürün çeşitleridir. Bu da yarı hermetik sistemin daha kolay tamir edilebilmesini sağlar. Yağlama ve bakım konusunda öne çıktığı için son yıllarda sıkça tercih edilmeye başlamıştır. +5/-5 değişkenler, -15/-25 derece değişkenlerle 6 farklı seride 170’den fazla ürün çeşidi üretilmektedir.

Kompresör sisteminin hangisinin tercih edileceğinin bilinmesi önemli değildir. Kullanım alanı açısından sanayi tipi ya da ev tipi çeşitleri ayrımı yapılması gerekmektedir. Sanayi tipi kullanımda bakım ve servis kolaylığı  açısından yarı hermetik kompresörlerin tercih edilmesi uygun olur. Bu soğutucular, semihermetik olarak da bilinmektedir.

Kapalı tip merkezi soğutma sistemleri arasında bulunan Scroll tip merkez sistem soğutma üniteleri süpermarket uygulamaları için çok uygundur.

Düşük kapasiteli uygulamalarda çoklu soğutma bölgelerinin tercih edildiği süpermarketlerde scroll tip merkezi sistem soğutma üniteleri tercih edilir. Bu ürünlerin boyutu küçük olduğu için, kolay montaj imkanına sahiptir. Sessiz fan seçenekleri de büyük avantaj sağlar.

Soğuk muhafaza aralıkları -10 ve +45 derece, donmuş muhafaza kapasiteleri ise -30 ve +45 dereceye kadar çıkabilmektedir. Scroll/hermetik tip kompresöre sahip olan üniteler, 2-14 HP nominal güç aralığında seyretmektedir. Bakır borulardan üretilen sistemi uzun yıllar kullanmanız mümkün olur. Gelişmiş sistemi sayesinde IP55 entegre elektik panosuna sahip olan kompakt tasarımı oldukça ergonomik olarak üretilmiştir.

Sistemin tasarımı söz konusu olduğunda, ihtiyaçlar ve mekanın ölçüsü doğrultusunda bir çözüm bulmak mümkün olabilir. Proje bazlı üretilen bu üniteler, depo ve tesis ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Teknik özellikleri aynı olan scroll tip sistemler için soğuk hava deposu ünitesi sistemin özelliğine uygun tasarlanır.

Vidalı merkezi sistem soğutma sistemleri yüksek kapasiteli endüstriyel tesislerde tercih edilen gelişmiş bir sistemdir.

Endüstriyel amaçlı hizmet veren vidalı merkezi sistem soğutma üniteleri yüksek kapasiteye sahiptir. Gelişmiş yağ kontrolü olan ünitede kondanser ayrı olarak  gönderilir. 2 ve 5 kompresörün paralel bağlanmasıyla üretilen soğutma cihazlarının yağ kontrol seviyeleri de son derece yüksektir. Vidalı sistemlerde de -10 ve +45 derece arasında muhafaza kapasite aralığı vardır.

Yüksek kapasiteli endüstriyel tesislere uygun olan vidalı sistemler, sistem kontrolü sağlamakla birlikte kaliteli ekipmanlardan üretilmiştir. Özel tasarım yağ ayırıcı, standartlara uygun elektrik panosu ve her kompresör için ekonomizerle hareket eder. Güvenilir bir sistem tercih eden müşteriler, geniş bir yer ayarlamak zorundadır. Çünkü üniteler için büyük bir alana ihtiyaç vardır.

Küçük kapasiteli yerler için bu sistem uygun değildir. Daha basit bir düzeceğe sahip olan çift rejimli soğutma üniteleri daha iyi birer seçim olabilir.

Çift rejimli merkezi soğutma sistemleri +10 ve -25 dereceye kadar çalışan cihazlardır. Bu cihazların kullanıldığı birçok alanda soğuk muhafaza amacına uygun depolama sağlanır.

Çift rejimli merkezi soğutma sistemleri cihazların çalışma prensibi, çift rejimli hermetik, yarı hermetik, vidalı kompresör ve scroll kullanılmasıdır. Bu sistemler genelde standart bir depolama sistemi olmayan işletmelerde tercih edilmektedir. Tek tip ürün yerine değişik kapasitede ürün tercih edilen mekanlarda muhafaza sağlar. Yani farklı derecelerde depo aramak yerine derecesini kontrol edeceğiniz bir sisteme sahip olmuş olursunuz.

Tek bir noktadan kumanda edilen ve kolay temizleme sağlayan kondenser, alçak basınç kombinesi ve gözetleme camı ile drenaj sistemi bu sistemlerin temelini oluşturur. İki farklı soğutma işi tek kompresörle yapıldığında -18’den +4’e kadar gereken sıcaklık ayarı tek bir depo üzerinden kontrol edilebilir.

Sıcak ve soğuk depolarda yağ dengeleme sistemi ve sıcaklık kontrol aralığının yüksek olması nedeniyle farklı iki sistem yerine tek bir sistem kullanmak istenir. İşin mahiyeti bu derecelere uygunsa soğuk hava deposu olarak çift rejimli sistemleri tercih edebilirsiniz.