ArabicDutchEnglishGermanRussianTurkish

ENDÜSTRİYEL TİP SOGUK DEPO CİHAZLARI

Endüstriyel tip soğuk depo cihazları yüksek verimlilik ve düşük maliyette tasarlanarak üretilmektedir. Bakım ve servis sürecinde birçok etkenin yer aldığı ürünler ses düzeyleri kontrol edilebilir seviyede olduğu için birçok işletmede tercih edilir.

Gıdaların uzun süre tazeliğini koruyarak depolanması için gereken soğutmayı sağlayan üniteler, kabin içi izolasyon etkisi ve elektronik fan sistemleriyle güvenli bir kullanım sağlamaktadır. Bakım ve servis kolaylığı sağlayan cihazlar, estetik ve işlevsel kullanımlarıyla müşterilerden tam not almıştır.

10 m mesafede ISO3744 standartlarına uygun 60DB ses düzeyi ve kabin içi izolasyon ilaveleri eklenmiştir. Gece saatlerinde daha alt düzeyde bir fan çalışması sağlayan endüstriyel tip soğuk hava depo cihazları geniş model seçeneğiyle her sektörün ihtiyacına karşılık verebilmektedir.

Dış etkenlere dayanıklı olan ve yüksek verimlilik sağlayan avantajlara sahip olan üniteler, kolay kurulum ve montaj özelliğiyle dikkat çekmektedir. Özel modeller ve düşük ses seviyeleri sayesinde dış etkenlere kapalı kabinler kullanılmaktadır. Opsiyonel olarak elektronik fan devir kontrolleri ve akustik ses izolasyonu sağlayan sistemler ünitenin daha verimli çalışmasını desteklemektedir.

Görünüm ve kullanım açısından deponun verimli çalışmasını sağlayan malzemelerle üretilmiştir. Sıcak ve soğuk dengesi ve basıncın kontrolünü sağlayan tamamlayıcı özellikle en iyi soğuk depo cihazlarının planlanması sağlanır.

Yarı Hermetik Soğutma Cihazları

Yarı hermetik soğutma sistemleri, endüstriyel soğutma cihaz tiplerinden biridir. Hermetik, scroll, pistonlu, santrifüjlü, vidalı, rotary diğer bazı soğutma üniteleridir. Tam hermetik sistemlerde kompresör ile elektrik motoru aynı kasa veya kabin içinde olduklarından bir arıza anında müdahalesi oldukça zordur. Tek seçenek kompresörün yenilenmesi olacaktır.

Çünkü kasa yekparedir. Yarı hermetik sistemlerde kabin iki parçalı olup conta veya vida ile birleşmesi sağlanmıştır. Bu nedenledir ki, arıza veya periyodik bakımlarda rahatlıkla açılabilir.

Periyodik bakımların yapılması makine ve makine parçalarının (pistonların, valflerin, motor) ömrünü artırıcı bir etkendir. Soğutucu sistem bakım için açıldığında mutlaka contaların değiştirilmesi gerekmektedir. Yarı hermetik kompresörler piyasada semihermetik olarak da bilinmektedir.

Soğutma sisteminin teknik özelliklerine değinmek gerekirse; -25 ile +5 arasında soğutma kapasitesine sahiptir. Süper marketlerde rafların ya da bazı bölmelerin soğutulması için kullanılır. Evaporatör sayısı arttırıldığında, soğuk hava akımı hızlandığından iki veya üç evaporatör kullanılır. Elektrik akımı kaçaklarına karşı azot gazı ile test edilmektedir.

Yarı hermetik kompresörlerde yağ seviyesinin seviyesini ve dolaşımını iyi kontrol etmek gerekir.Krank deposunda yağ bulunur ve bu yağ pompa yardımıyla kanallara iletilir. Bu kanallardaki yağ piston pimleri, rulmanlar, bağlantı kollarına ulaşır. Yağın iyi kontrol edilebilmesi için yarı hermetik soğutucuda yağ gözetleme camı konulmuştur.

Yarı hermetik sistemlerin hem ev tipi hem de sanayi tipi çeşitleri vardır. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde sanayi tipinin kullanılması soğutma kapasitesine uygunluğu açısından önemlidir.

Ürünlerimiz CE sertifikasyon şartlarını sağlamıştır. Bu nedenle gürültü ve titreşim seviyeleri AB normlarındadır.

Soğutma sistemlerinin dış üniteleri hava koşullarına dayanıklı yapılmıştır. Soğutma sisteminin büyüklüğüne bağlı olarak kullanılan sac malzeme kalınlığı 2-5 mm arasında değişmektedir.

Kışın yağmur ve kar gibi etmenlerden yazın da aşırı sıcaklardan zarar görmesini engellemek için galvanize olmuş ve elektrostatik boya ile boyanmıştır.

Yarı Hermetik Soğutma Sistemleri Avantajları

Her üründe olduğu gibi yarı hermetik soğutucular için de hem standart tasarım hem de özel tasarım modeller vardır. Özel tasarım olan ürünlerin fiyatları elbetteki daha fazla olacaktır.

Soğutma sistemleri arasında karar verilirken kullanacağının deponun büyüklüğü, yıl içinde katlanmak zorunda kalacağınız bakım masrafları, kolay monte- demonte olması, kolay kurulumu gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekir. Yarı hermetik sistemler iç mekanlarda kullanım için daha uygundurlar.

Paralel çalışacak şekilde üretimi yapılır ve enerjinin bu şekilde daha fazla kayıplar olmadan kullanımı öngörülür. Sistemi oluşturan parçaların iyi yağlanması sürtünmeleri azaltacağından enerji kayıplarını azaltır ve parça ömrünü artıracaktır.

Yarı Hermetik Soğutma Sisteminin Kullanım Alanları

Her üründe olduğu gibi yarı hermetik soğutucular için de hem standart tasarım hem de özel tasarım modeller vardır. Özel tasarım olan ürünlerin fiyatları elbetteki daha fazla olacaktır.

Soğutma sistemleri arasında karar verilirken kullanacağının deponun büyüklüğü, yıl içinde katlanmak zorunda kalacağınız bakım masrafları, kolay monte- demonte olması, kolay kurulumu gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekir. Yarı hermetik sistemler iç mekanlarda kullanım için daha uygundurlar.

Paralel çalışacak şekilde üretimi yapılır ve enerjinin bu şekilde daha fazla kayıplar olmadan kullanımı öngörülür. Sistemi oluşturan parçaların iyi yağlanması sürtünmeleri azaltacağından enerji kayıplarını azaltır ve parça ömrünü artıracaktır.

Scrol Tip Soğutma Cihazları

Üretim girdileri içinde, en yüksek girdi maliyet kalemlerinden biri de enerjidir. O nedenle üretim yapan şirketler enerjinin verimli olarak kullanıldığı, kayıpların en aza indirgendiği cihazları üretim ve sonrasındaki proseslerinde tercih etmektedirler. Enerji fiyatları günden güne artmaktadır; dolayısıyla firmalar maksimum kapasite soğutma sağlayan, az enerji harcayan cihazları tercih ederler. Soğutma cihazlarında kompresörler çekilen enerjinin büyük bir kısmını harcarlar.

Bu nedenle kompresörler üzerine çalışmalar, analizler yapılmakta ve daha az enerji harcayan kompresörler geliştirilmektedir. Enerji sarfiyatı açısından en elverişli kompresörlerden biri de scroll tiptir.

Scroll tip kompresörlerin en büyük avantajı, düşük enerji harcamasına karşın maksimum verimle çalışmalarıdır. Sürtünmeler nedeniyle oluşan enerji kayıpları en aza indirilmiştir, tasarımı yapılırken az sayıda parçayla çalışabilecek şekilde tasarım yapılmıştır.

Scroll tip kompresör, biri sabit diğeri yörüngesel hareket eden spiraller arasına alınan gazın sıkıştırılması esasına dayanır. Spiraller arasına alınan gaz dönme hareketi sayesinde hareket eder. Scroll tip kompresörlerin verimi tanımlanırken 1kW’lık enerji harcadığında kaç kW’lık soğutma elde ettiğine bakılır; en büyük enerji kayıpları hareketli parçaların hareketi sırasında meydana gelir; ancak scroll tip kompresörlerde valf ve piston gibi parçalar bulunmadığından bunların genleşmesi sırasında meydana gelen enerji kayıplarından bahsedilemez.

Ayrıca valfler (emiş valfleri) olmadığından titreşimsiz ve sessiz çalışırlar. Hatta tamamıyla sessiz denilebilecek bir seviyede gazı sıkıştırma yaparak kesintisiz çalışırlar. Tasarımı sayesinde çok az sürtünme ve buna bağlı olarak verim artışı meydana gelmektedir. Sürtünmeler enerjinin daha fazla harcanmasına sebep olurlar.

Scroll tip kompresörlerin önemli avantajlarından biri de yarı hermetik, hermetik kompresörlere göre daha az alan kaplamalarıdır. Scroll tip kompresörlere sıvı gelmesi durumunda da arızalanmadan çalışmasına kesintisiz devam etmektedir.

Sıvılar bilindiği gibi sıkıştırılamazlar; soğuk depo cihazlarında evaporatör denilen cihazların, soğutucu akışkanın geri dönüş yolunda yeterince buharlaşma olmaması nedeniyle kompresör üzerinde sıvı şeklinde patlarlar. Normal çalışan bir kompresörde bu arızalanmaya neden olurken scroll tip kompresörler bu durumdan etkilenmeyecektir.

Scroll tip soğutucu cihazlar ultra sessiz fana sahip olması, titreşimsiz çalışmaları nedeniyle market, supermarket, gıda tedarik ve sağlık alanları gibi orta büyüklükteki hacimli yerler için uygun cihazlardır. Binanın dışına monte edilebilirler.

Kompresörlerde güç kaybına neden olan en önemli etken, iç sızıntılardır. İç sızıntılar güç kullanımını artırdığından verimsizliğe neden olacaktır. Kompresörler aşırı basınca, ısı artışına, kompresöre sıvı doluşu ve ters dönmeye karşı korunmalıdırlar; o nedenle scroll tiplerde arıza meydana gelme olasılığı düşüktür.